top of page

Cyklistika, časť druhá: Praha a okolie na bicykli!

V minulom článku som písala o tom, ako som si kúpila bicykel, a ako ma to zmenilo na posadnutú cyklistku. Miesto, kde som posledných pár mesiacov svoje cyklo-schopnosti asi najviac otestovala je rozhodne Praha a jej okolie. Som až prekvapená z toho, ako vynikajúco je Praha vybavená po cyklistickej stránke. Fakt sa tu môžete na cyklotrasách úplne vyblázniť, robiť rôzne dlhé a rôzne náročné okruhy, a zastavovať na super miestach. Nie je to však len o Prahe ale aj o okolitých možnostiach, ktoré sú takisto podľa mňa skoro nevyčerpateľné. Dnes sa preto vyberieme na niektoré z nich.

Cyklistika v Prahe má svoje špeciálne čaro hlavne tým, že máte výhľad na všetky tie krásne miesta

Trasa 1: Horné Počernice - Brandýs nad Labem a naspäť alebo Horné Počernice - Čelákovice a naspäť

Na východnom konci Prahy, kde sa dostanete žltou linkou metra B - na konečnú zastávku Černý most, začínajú super cyklotrasy, ktoré vedú popri rieke Labe. Nezabudnite, že do metra si kľudne môžete zobrať bicykel a viesť sa aj s ním. Neplatí to pre autobusy a električky, ale pre metro áno. Jediné, na čo nezabudnite, že miesto kde sa môžete viesť s bicyklom je len v prvom a poslednom vagóne.

Fotka z testovania Specialized bicyklov na Hostivarskej priehrade v Prahe :) zadarmo sme vyskúšali fakt drahé a vymakané bicykle (model Tarmac, ktorý je napravo, je aj model na ktorom jazdí Sagan na Tour)

Keď sa dostanete na Černý Most, budete sa musieť presunúť (po cyklotrase) smerom do časti Horní Počernice, odkiaľ už sa ďalej napojíte na cyklotrasu. Obe trasy, ktoré vám tu môžem odporučiť, sú dlhé okolo 40km.V okolí Labe je krásna príroda a skoro na každom rohu je zastávka na pivo alebo malinovku. Vybrať sa môžete priamo po cyklotrase z Počerníc popri Labe do Brandýsa nad Labem alebo do Čelákovíc a ísť po cyklotrase, koľko vám to vaše sily dovolia. Keď už nebudete vládať, kľudne zastavte. Myslím, že v zastávkach sú Česi asi neprekonateľní. Na každom kroku je super bufet, príjemné posedenie, všade sú ľudia, dobré jedlo, nálada, pre mňa je to úplne neuveriteľné. Na Slovensku to totiž vôbec podľa mňa nemáme. V Čechách je to naopak všade. Najete sa tu za dobré peniaze, všade vás výborne pohostia, nikto sa na nič nehrá, dajú vám normálnu porciu, no proste splnený sen po gastro debakli u nás.

Keď sme išli prvýkrat na Krlštejn bola riadna zima :)

Na týchto trasách je jedna výborná zastávka a tou je pivovar v Dolných Počerniciach, takže sa tam môžete zastaviť pri oboch trasách. Nielen, že je tam naozaj krásny pivovar a štýlová hospoda, ale je tam aj výborná pizzeria. Ak budete teda vládať, určite si tam spravte prestávku.

Všetky trasy, na ktorých som doteraz v Čechách bola sú značené žltými značkami a myslím, že sú značené naozaj podrobne, takže ani nebudete potrebovať žiadnu dodatočnú navigáciu.

Trasa z Prahy na Karlštejn vedie popri Vltave a Berounke, takže skoro celý čas pôjdete popri vode :)

Trasa: Praha-Karlštejn

Táto trasa je asi moja srdcovka. Vedie totiž cez krásnu časť krajiny a má podľa mňa všetko čo pekný cyklo výlet má mať. Táto trasa sa dá ísť dvomi rôznymi (dokonca tromi) spôsobmi. Ak vrazíte z centra Prahy, bude vám to na Karlštejn trvať asi 40km a trasa bude takisto skoro úplne rovinatá.

Výhľad na Vltavu

My sme začínali od pražskej Náplavky, ktorá je súčasťou pražských cyklotrás. Náplavka je krásne miesto, ktoré spomínam aj v mojom minulom článku o Prahe. Zároveň tam bývajú v sobotu parádne farmárske trhy a večer je tam v lete veľmi živo. Ako som už ale povedala, je to aj miesto, kadiaľ vedie super cyklotrasa, z ktorej máte výhľad na celú Prahu. Potom trasa vedie pod Vyšehradom, a to je moja najobľúbenejšia časť tejto cyklotrasy v Prahe. Navrhujem vám tam na chvíľku zastaviť a pokochať sa výhľadom na Vltavu, na ktorej ľudia veslujú alebo aj plachtia na malých plachetniciach. Je tam zároveň malý prístav a je to fakt krásne miesto, keď si uvedomíte, že toto je súčasťou veľkomesta, kde je milión turistov a firemníkov. A tu máte malý prístav, okolo je relatívny kľud a pritom ste veľmi blízko centra.

Ďalší výhľad na Vltavu

Trasa ďalej vedie cez Podolí (kde sa odohrával časký seriál Prvá Republika), smerom na kúpalisko Žluté lázne. Tu sa môžete rozhodnúť, či budete v cyklotrase pokračovať ďalej po ľavom brehu Vltavy, alebo prejdete malým prievozom smerom na pravý breh Vltavy. Prievozy v Prahe fungujú ako súčasť verejnej dopravy, takže ak máte lístok na MHD, bude vám platiť aj na tieto loďky. Všetky trasy a malé prístavy, ktoré sú vlastne zastávky MHD nájdete tu. My sme použili prístav P3, ktorý nás previezol na druhý breh Vltavy smerom k Smíchovu, kde sme sa napojili na ďalšiu cyklotrasu.

Takto vyzerá zastávka P3 na Smíchove

Ak by ste nepoužili prievoz, stačí ak budete po cyklotrase pokračovať smerom na Modřany a Zbraslav (ktoré uvidíte na cyklo značkách) a odtiaľ potom na most, ktorý vám umožní prejsť na druhý breh Vltavy neskôr. Išla som obe trasy a nedá sa povedať, že jedna by bola horšia ako tá druhá. Jedine, ak vás baví voziť sa cez rieku loďkou, potom rozhodne choďte loďkou. Dodá to na zážitku.

Zastávka P3

Potom už pokračujete ďalej do dedín Černošice a Dobřichovice, ktoré sú fakt krásne. V Dobřichoviciach sme raz s sobotu doobeda vystihli aj krásny farmársky pri rieke Berounka, okolo ktorého pôjdete. Je to super zastávka, tak si nezabudnite zobrať pár korún v hotovosti, aby ste si mohli dať nejaký dobrý koláč.

Krásna nová zastávka v Řevnicích

Potom nasledujú dediny Řevnice a Třebaň. My sme sa v Řevnicích zastavili v krásnom novom pivovare Řevnice, ktorý je v krásnej zrekonštruovanej budove bývalej železničnej stanice. Varia si tu vlastné pivo, dá sa tu príjemne posedieť vonku aj vnútri a dokonca tu aj varia dobré jedlo. Odporúčame polievku zelňačku ktorá stála len 50 korún a bol jej fakt plný tanier. Ak vás zaujíma, čo dobré by ste si ešte v okolím mohli dať, určite si nájdite gastromapu Lukáše Hejlíka, kde je zaznačených viac ako 360 výborných podnikov v Čechách, a nájdete tam super tipy aj v tomto okolí.

Výhľad na Karlštejn

Po týchto dvoch dedinkách vás už po zopár zákrutách čaká samotný Karlštejn. Je to jeden z najkrajších hradov v Čechách (myslím), a na bicykli sa dá ísť až úplne hore, kde si bicykle môžete zaparkovať, a prejsť si hrad a pokochať sa výhľadmi.

Výhľad z Karlštejnu

Po návšteve Karlštejnu je super, že ak už máte cyklistiky celkom dosť, nemusíte sa do Prahy vracať na bicykli ale môžete nasadnúť na vlak a za 40 minút ste naspäť v Prahe. Toto je výhodné na celej trase Praha-Karlštejn, pretože v každej dedine, ktorú som spomenula, je vlaková zastávka a teda to môžete zakotviť na trase úplne hocikde a bez problémov sa vrátiť naspäť keby pršalo alebo by sa vám už ďalej nechcelo pokračovať.

Prestávka v Dobřichovicích

Smerom od Karlštejnu samozrejme cyklotrasa pokračuje, takže ak nebudete mať naopak dosť, môžete pokračovať smerom do Berouna.

Cyklistika v Prahe je fakt super, môžete potom z bicykla vidieť aj takéto krásne miesta

Toto sú moje dnešné tipy na cyklistiku v okolí Prahy. Samozrejme, celá praha je takisto zjazdná bicyklom, len si treba dať pozor na malé úseky, ktoré vedú cez mesto a teda sa na nich treba vyhýbať nielen autám ale aj električkám. Pozor treba dávať hlavne na koľajnice a úseky ktoré sú z mačacích hláv, pretože na cestnom bike to dosť natriasa. Zároveň, gumy sú také úzke, že vám bez problémov vbehnú rovno do koľajnice a môžu sa vám tam zaseknúť. Preto radšej opatrne, ja už som si pár pádov vyskúšala a nie je to nič moc. Jazdite preto opatrne a najlepšie skoro ráno alebo cez víkendy, kedy je premávka oveľa menšia a tým pádom je cesta viac pre vás.

Ak máte radi cyklo a máte nejaké dobré tipy, kam by som sa mala nabudúce vybrať, veľmi ma poteší, ak mi ich dáte vedieť do komentára, alebo ak mi ich jednoducho napíšete.

Single post: Blog_Single_Post_Widget
bottom of page