top of page

Anglicko: Tri tipy na jednodňové výlety

Ako som už písala v mojom minulom článku, od Septembra 2020 som začala bývať v anglickom meste Canterbury, kde robím doktorát a popri tom učím na univerzite. Počas svojho voľného času sa snažím skúmať túto časť Anglicka, pretože proste prečo nie? Dnes vás preto zoberiem na pár krásnych miest v Kente, kraji, v ktorom sa nachádza mesto Canterbury (a nielen to). Poďme na to!

v Canterbury skoro každá ulička vedie ku katedrále, ktorá je hlavnou "atrakciou" mesta

Tip prvý: Canterbury

Začneme mestom, v ktorom bývam, pretože to poznám zatiaľ najlepšie. Canterbury je veľmi pitoreskné mesto s uličkami ako z Harryho Pottera (o ktorom je na mojom blogu celkom dosť článkov, nájdete ich tu). Je vzdialené asi 50 minút vlakom od Londýnskej časti Stratford, odkiaľ zároveň ide vlak priamo na stanicu v Canterbury (zo stanice Stratford International alebo St Pancras International).

Okrem uličiek v Canterbury, určite pri návšteve nevynechajte prechádzku po Westgate Gardens

Je to mesto, kde chodí veľa turistov, pretože nie je ďaleko od Londýna, a zároveň je známe hlavne svojou obrovskou katedrálou a sídlom arcibiskupa anglikánskej cirkvi - hlavou anglikánskej cirkvi. Katedrála nie je len kostol ale celé opátsvo okolo nej, kde sú krásne zákutia, záhrady a menšie budovy. Takže jej návšteva je určite na pár hodín. Sú tam aj katakomby, takže ak sa nebodíte, tu si prídete na svoje. Ak sa vám bude zdať cena vstup do katedrály príliš vysoký (v Anglicku je všetko celkom drahé), prídite sa na ňu pozrieť večer aspoň z vonku, pretože večer už pri vstupných bránach nie je nikto, a tak si katedrálu môžete celú v kľude pozrieť. Vonku je aj tak krajšia ako vnútri :)

Jeden z hlavných vstupov do katedrály (je ich viac ale tento je najkrajší). Ja mám ako študent univerzity vsup do katedrály zadarmo a neobmedzene, zároveň tam sú aj všetky promócie :)

Okrem katedrály sú v Canterbury krásne vodné kanály, po ktorých sa dá plaviť na malých pltiach, ako v Benátkach na gondole alebo loďkami v Cambridge. Nie som si istá, že napríklad v zime by ste sa tu mohli povoziť, ale v lete určite.

Uznajte, tie fotky vyzerajú trošku gýčovo, ale takéto to tam skutočne je

Uličky v Canterbury sú krásne a budovy klasicky staré. Nie sú kamenné ako v Škótsku ale skôr drevené, také Tudorovské. Tým, že je to turistické mesto, je tu bohužiaľ veľmi veľa predražených reštaurácií. Napriek podrobnému skúmaniu sa mi nepodarilo nájsť za rok života v Canterbury žiadne miesto, kde by som mohla povedať, že je to relatívne lacné a jedlo je stále kvalitné a chutné.

Čo poviete, nepripomína vám to šikmú uličku z Harry Pottera?

Ak sa ale chcete niekde dobre najesť, oplatí sa napríklad reštaurácia Pork&Co, v ktorej si určite poskladajte hamburger s pomaly pečeným mäsom a rôznymi omáčkami a zeleninou. K tomu odporúčame nejaký cider (jablkové "pivo") a samozrejme treba zhrešit aj hranolkami. Ďalšia fakt výborná reštaurácia je mexická reštaurácia Cafe des Amis (do ktorej si určite spravte radšej rezerváciu). Chodí tam vraj občas aj Orlando Bloom, ktorý pochádza z Kentu.

Pri vstupe do centra mesta je veľká kamenná brána, pri ktorej je bar Pound, ktorý je zvláštny tým, že je to budova v ktorej sídlila kedysi väznica a v budove sú stále zachované cely, v ktorých sú teraz súkromné miesta na sedenie, keď prídete do baru vo väčšej partii. Je to celkom sranda a priestor je veľmi netradičný, takže večer sa tam dá zažiť veľmi príjemný.

V Pork&Co robia strašne dobré pomaly varené mäso, ktoré vám dajú do hamburgeru, a vy si k tomu môžete vybrať akúkoľvek omáčku a zeleninu :)

Moje obľúbené miesto v Canterbury je ale rozhodne typická anglická čajovňa Tiny Tim's Tearoom. Som oveľa väčšia kávičkárka ako čajový človek, ale ich čaj proste milujem. Servírovanie je typicky anglické a k sypanému čaju rozhodne patrí niektorý z ich čerstvo upečených koláčikov scones, ktoré sa jedia s džemom a maslom alebo krémom.

Moje obľúbené miesto - čajovňa Tiny Tim

Na záver nezabudnite, že Canterbury je známe knihou Canterburské poviedky od Chaucera, takže ak chcete jeden hodnotný suvenír z Kentu, je to práve táto kniha.

Večerné ulice sú asi najkrajšie (ináč, na fotke napravo je krásna kaviareň Pret, ktorá sídli v nádhernej Tudorovskej budove)

V meste je hneď niekoľko kníhkupectiev, ja vám odporúčam Waterstones (vnútri je kaviareň, budova má 3 poschodia a veľa pekných zákutí, môžete si tam zahrať šach a navštívila ho napríklad aj J.K.Rowling) alebo The Chaucer bookshop. Túto knihu nájdete v milión rôznych vydaniach, malých, veľkých, pevná väzba, paperback, ilustrované, neilustrované :) proste máte neobmedzené možnosti, čo sa tejto knihy týka.

Čaj a scones, anglická klasika

Tip druhý: Margate a Broadstairs

Z Canterbury sa dá ľahko dostať do dvoch krásnych pobrežných miest Margate a Broadstairs (buď vlakom alebo autobusom priamo z Canterbury). Sú tam pláže, kde sa dá prechádzať, ale aj krásne obchody, pekné výhľady, a je tam taký menej turistický vibe ako v Canterbury, ktorý je počas víkendov doslova prepchatý turistami. Do týchto miest sa vraj sťahujú umelci a hipstri z Londýna, pretože sa im nechce platiť predražený nájom v Londýne, a preto sa tu pomaly rozbieha umelecká scéna a otvárajú malé galérie (je to aj preto, že tam z Londýna ide priamy rýchlovlak). Tieto mestá sú zároveň celkom blízko pri sebe, a tak ich stihete kľudne navštíviť za jeden deň.

Objavili sme tam napríklad toto krásne kníhkupectvo

V Broadstairs nájdete napríklad dom, v ktorý žil a tvoril Charles Dickens, a fakt sa mu nedivím, je tam krásne.

Broadstairs

Jedine by som od Dickensa očakávala menej pochmúrne príbehy, inšpirované prímorským mestom Broadstairs a nie šedým a smutným Viktoriánskym Anglickom. Veď sami posúďte podľa fotiek, ako je možné písať tak smutne keď za oknom je toto?

Pláž v Broadstairs

V Margate nájdete takisto krásnu pláž a je to oveľa väčšie mesto, takže sa tam podľa mňa dá robiť oveľa viac vecí ako len chodiť po pláži. Napríklad je tam krásna moderná galéria Turner Contemporary, v ktorej, ako už asi uhádnete, sú obrazy od slávneho anglického maliara Johna Turnera.

Tip tretí: Útesy v Doveri

V blízkosti Canterbury je okrem pobrežných miest naozaj nádherné miesto a tým sú biele útesy v Doveri. Je tam veľký prístav a mesto Dover samé o sebe nie je nič moc, ale útesy a prechádzka popri nich je nádherná. Tu sa dá stráviť kľudne celý deň.

Biele útesy v Doveri

Nikdy som na takýchto útesoch predtým nebola a fakt som sa zamilovala. Rozbúrené more, biele útesy, čierny piesok, a do toho klasická anglická zeleň boli fakt ako z nejakej vizualizácie. Na útesoch riadne fúkalo ale prechádzky po nich fakt stoja za to. Zároveň je tam malá kaviareň takže ak vám fúkanie začne príliš vadiť, môžete si tam sadnúť a požičajú vám aj teplé deky. Výhľad budete mať aj odtiaľ.

Výhľad na Dover z útesov (v pozadí je Dover castle)

Mimochodom, cesta po útesoch má rôzne trasy a keď ju prejdete celú dostanete sa až ku krásnemu pobrežnému majáku. Ja som tam ešte nebola ale aj z diaľky vyzeral krásne. Na výlet sme totiž išli autobusom a bola som už riadne nachodená, pretože okrem prechádzky po útesoch sme museli z autobusovej zastávky prejsť celý Dover a prístav a až potom sme sa dostali na útesy.

Túto fotku z Doveru milujem - zelená príroda, biele kamene, čierny piesok a rozbúrené spenené more

Ak vás láka Anglicko a chystáte sa do Londýna, odporúčam vám aby ste sa vybrali aj do susedného Kentu a preskúmali aspoň jedno miesto, o ktorom píšem. Nenájdete to v každom turistickom sprievodcovi a oveľa bežnejšie je ísť na výlet napríklad do Brightonu alebo Oxfordu. Ak však máte chuť vyhnúť sa mainstreamu a pritom spoznať Anglicko z trochu iného uhla, tak verím, že tieto tipy oceníte.

Na záver zisťujem, že mám z týchto miest naozaj veľa fotiek a tak pridávam aj bonusové fotky, obzvlášť pre tých, ktorí chcú cestovať aspoň prostredníctvom môjho blogu.

Westgate Gardens v Canterbury, z ktorých vedie krásna prechádza až do neďalekých dedín

Čajovňa v Broadstairs, všimnite si obzvlásť toho typického anglického džentlmena :) fakt na fotku zapadol perfektne

Dom Charlesa Dickensa, v ktorom žil v Broadstairs

Ďalší krásny záber na Canterbury a v pozadí je reštaurácia Cafe des Amis

A kam ďalej? V Kente napríklad do mestečka Sandwich, kde si určite dajte sendvič :) pochádza totiž odtiaľ. Ak nie do Anglicka, potom určite choďte do Škótska, o ktorom som napísala pár (podľa mňa) super článkov.

Single post: Blog_Single_Post_Widget
bottom of page